Jag håller på skriva ihop ett litet recepthäfte med glutenfria bakrecept – och då fann jag ett glutenfritt recept på apelsin och mandelmuffins – det lät spännande, eller hur!
Jag googlade lite på det, men med gluten, jag fann bara glutenfria – så jag provar utgå från det bästa grundreceptet på muffins och justerar det lite.
Ingredienser:
- 250 gram (2,5 dl) rapsolja
- 50 gram (0,5 dl) vatten
- 50 gram (0,5 dl) saft från apelsin
- 200 gram (4 st) ägg
- 1 apelsin (skalet)
- 270 gram ( 3 dl) strösocker
- 2 gram (0,5 tsk) salt
- 150 gram (2,5 dl) vetemjöl
- 120 gram (2,5 dl) mandelmjöl
- 20 gram (4 tsk) bakpulver
- 10 gram (2 tsk) vaniljsocker
Garnering 1:
- ca: 40 gram (1 dl) mandelspån
Garnering 2:
- Florsocker
Instruktioner:
- Sätt ugnen på 175 grader (varmluft) eller 200 grader (utan varmluft)
- Sikta ner alla torra ingredienserna, i en ren bunke och blanda väl.
- Riv apelsinen
- Blanda olja, vatten, ägg, saft och skal från apelsinen i en annan bunke.
- Blanda ner de torra ingredienserna i de våta – vispa för hand eller använd vingen i köksmaskinen. Arbeta ihop till en slät smet.
- Ställ ut stabila pappersformar på en plåt eller mindre stabila pappersformar direkt i en muffinsplåt (12 st om du göra stora muffins och det dubbla om du gör små)
- Fördela nu smeten med hjälp av en spritspåse eller kanna med pip – jämnt ner i formarna, spritsar eller häller du snett så kommer muffinsarna bli sneda vid gräddningen – och det vill man ju inte 😉 Fyll muffinsformarna till 3/4
- Strö över flagad mandel på varje muffins
- Grädda stora muffins i ca: 20 minuter, små muffins i ca: 10 minuter. Känn med en sticka, de ska inte vara kladdiga.
- Ställ muffinsarna på ett galler medan de svalnar – har du kvar dem på plåten så fortsätter de gräddas och riskerar bli torra.
- Sikta florsocker över bakverken.
Prinsen min smakade precis och han gillade dem – mycket goda 🙂
Kanske skulle en mandelfrosting med lite apelsinsmak passa till dessa? Då borde man hoppa över garneringen med mandel…
Nu blev jag sugen på prova det med, så jag fixar en sats till, ska bara springa ner på Icas närbutik och införskaffa apelsiner. Ett nytt spännande inlägg om det kommer inom kort 😉
[…] Mera bak till kalaset i form av glutenfria cup cakes där grunden – självaste muffisen är baserad på mina Apelsin- & mandelmuffins som du finner HÄR […]
GillaGilla