Jag har fått tag i lite rent gluten och provade baka rostbröd / franska / toast och det blev så bra!! När man rostar den smakar det som bröd man får utomlands 🙂
Jag använde följande ingredienser:
- 25 g jäst
- 500 g vatten, fingervarmt
- 2 msk strösocker
- 2 msk rapsolja
- 2 tsk salt
- 600-720 g vetemjöl
- 2 msk gluten (kan uteslutas men ta då ett starkare mjöl, som vetemjöl special eller manitoba)
Garnering
- 1 ägg
- vallmofrön
Instruktioner:
- Smula jästen i en bunke. Tillsätt vattnet och blanda tills jästen lösts upp. Rör ner socker, olja och vetemjöl, lite i taget. Rör ihop allt till en smidig deg och knåda den kraftigt i några minuter så att glutentrådarna blir starka och brödet luftigt.
- Tillsätt saltet och knåda in det i degen
- Låt degen jäsa under bakduk i ca: 60 min.
- Dela degen i två delar på ett mjölat bakbord. Forma (slå/vik) degbitarna till två släta limpor och lägg dem i två limpformar med bakplåtspapper, ca: 1 ½ liter.
- Pensla bröden med ägg och strö över vallmofrön.
- Låt dem jäsa under bakduk i ca: 30-60 min. Sätt ugnen på 250 grader (över- & undervärme).
- Sänk värmen direkt till 200 grader när du sätter in limporna i ugnen. Grädda dem längst ner i ca: 20-45 min (tills brödet mäter ca: 96 grader i mitten).
- Låt bröden svalna i formarna.
Jag hade bara en form så ena formfranskan bidde som en limpa i formen… men lika god som den hade varit i en form.