Roslagsmahogny på trädgårdsprydnaderna

Från en glad och härlig snickare i Husum, med namn Bertil Broman (som jag fann via Blocket – se hans annonser på Blocket på: https://www.blocket.se/profil/2899182) köpte vi en prydnads-trädgårds-brunn och lite andra snickrade trädgårds-prydnader (skottkärra och trehjuling). Och dessa har jag nu målat med egen-blandad ROSLAGSMAHOGNY (består av lika delar av linolja, tjära och terpentin) så dessa fina snickeri grejer stårs sig i väder och vind.

Det kostar i material (på biltema) ungefär 1/3 att blanda egen roslagsmahogny än att köpa färdig. Så det är helt klart värt det. Och hur bra denna blandning är har bloggaren IGMR övertygat mig om bland annat i detta inlägg: https://www.iblandgormanratt.se/2021/04/roslagsmahogny.html Ibland gör man rätt är en inspirerande blogg – besök den!

Så här blev det för mig: med brunnen

Och under brunnen gömmer sig ett fult grönt plastlock till den riktiga brunnen – ja, en gammal brunn där avloppsvatten, nummer två och annat man spolar ner i toaletten gömmer sig tills Swoosh kommer och tömmer den.

Så kan det vara att bo på landet, men vi har i alla fall kommunalt vatten som kommer från kranarna och så 😊

Cykeln och skottkärran ser nu ut så här, efter målningen:

Annons

2 kommentarer

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.